Utorak, Veljača 28, 2017
   
Text Size

ISTINA O VUKOVARU

Pregledavajući staru korespondenciju Hrvatske kulturne zajednice u Danskoj, naišao sam na pismo zamjenika vukovarskog gradonačelnika dipl.ing. Plenkovića
"Istina o Vukovaru" od 17. studenog 1994.
To pismo smo tada preveli na danski i poslali predsjedniku danske Vlade, na čemu nam se toplo zahvalio.
Vukovar se nemože i nesmije zaboraviti.

S poštovanjem
Mladen Ibler dr.med


 

ISTINA O VUKOVARU

    Vukovar je tisućljetni hrvatski grad na Dunavu s većinskim hrvatskim stanovništvom.
    Naime, starosjedioci Vukovara i okoline bili su Hrvati koji su se tu doseljavali krajem 6. i početkom 7. stoljeća. Uz njih su na to područje nešto kasnije doselili Nijemci i Madžari.
    Godine 1537. na područje Vukovara doseljava se vlaško pravoslavno stanovništvo, pretežno iz Bosne i unutrašnje Srbije.
    Prema popisu iz 1910. godine grad Vukovar je imao 10.359 stanovnika, od toga 39,47% Hrvata, 33,81% Nijemaca, 15,72% Srba, 9,21% Madžara i ostalih.
    Popisom iz 1948. godine Vukovar je imao 17.223 stanovnika, od toga 63,47% Hrvata, 25,5% Srba, 0,3% Nijemaca, ostalo su druge nacije.
    Popisom iz 1991. godine grad Vukovar je imao 44.639 stanovnika, od toga 21.065 Hrvata (47,2%), 14.425 Srba (32,3%), 94 Nijemca (0,2%), 4.355 ''Jugoslavena'' (9,8%), ostalo su druge nacije (89,2%).
    Iz navedenog popisa je vidljiv učinak velikosrpske politike na promjeni demografske strukture stanovništva vukovarskog kraja. Masovne egzekucije, protjerivanja i zatvaranja u koncentracionim logorima doživjeli su vukovarski Nijemci od srbo-komunističke vlasti 1944. godine. Jednostavno, Nijemaca je nestalo.
    Demokratskim promjenama koje su se počele događati na prostorima bivše Jugoslavije, pod utjecajem Beograda, memorandum Srpske akademije nauka i neviđenom propagandom o ''ugroženosti'' Srba i srpstva, vukovarski Srbi počinju se suprotstavljati svemu što nosi naziv hrvatsko. Do demokratskih promjena vukovarski Srbi, iako su bili u manjini, zauzimali su sva rukovodeća mjesta u sudstvu, školstvu, policiji, gospodarstvu, zdravstvu i dr. Hrvati nisu mogli zauzimati rukovodeća mjesta. Uvidjevši da će izgubiti privilegije koje su do tada imali vukovarski Srbi započinju sustavno izazivanje hrvatskog pučanstva. Počeli su dizati barikade, počela su ubijanja Hrvata, a sve pod opravdanjem da su ugroženi. Vukovarske Srbe podržava i službena politika tadašnje Jugoslavije.
    Prvi otvoreni nasrtaj na legitimnu hrvatsku vlast dogodio se 02. 05. 1991. godine, kada je na podmukao način u Borovu selu ubijeno 12 hrvatskih policajaca. Zločinačkom akcijom u Borovu selu rukovodili su specijalci iz Beograda, podpomognuti Srbima iz Borova sela.
    Može se smatrati da 02. 05. 1991. godine započinje otvorena agresija na Vukovar. Sedam mjeseci Vukovar proživljava najteže dane u svojoj povijesti.
    U srpnju 1991. godine tzv. JNA otvoreno se stavlja na stranu pobunjenih Srba iz Vukovara. Već u to vrijeme Vukovar je u okruženju. Jedini put koji je bio veza s ostalim dijelom Hrvatske je put preko mjesta Bogdanovci, u pravcu Nuštra i Vinkovaca.
    Jugoslavenska armija na vukovarsko bojište dovlači ogromne količine ratne tehnike i ljudstva. Iz Beograda, Novog Sada i ostalih dijelova Srbije na put prema Vukovaru kreću se nepregledne kolone motoriziranih jedinica s raznovrsnim naoružanjem i ljudstvom.
Započela je neviđena agresija na Vukovar.
    U rujnu 1991. godine Vukovar je u potpunosti opkoljen. U Vukovaru započinje neravnopravna borba između branitelja, pretežito civila i jedne od najopremljenijih armija u Evropi. Ta neravnopravna borba traje sve do 18. studenog 1991. godine kada su srbočetničke jedinice, prethodno razorivši grad, izvršile okupaciju Vukovara.
    Stravičan je bio život Vukovaraca u opkoljenom gradu. Živjelo se u vlažnim i mračnim podrumima. Djeca su umirala od gladi i bolesti. No, najstrašnije vrijeme dolazi nakon okupacije Vukovara.
U Vukovar upada masa razularenih divljaka, koja ubija sve što je živo. Najstrašniji prizori smrti bili su umiranje u podrumima, budući su četničke bande u podrume bacale bombe, kada je stradalo najviše djece, žena i staraca. Četnici su ubijali ljude i na ulicama i u kućama, kao i na mjestima gdje su dovedeni uhićeni Vukovarci.
    O tome što se dogodilo tada u Vukovaru najbolje svjedoči video zapis ulaska okupatora u Vukovar, koji je obišao svijet. Kadrovi, na kojima se vide u bradu zarasli i u krvi ogrezli četnici kako pjevaju ''Slobodane, šalji nam salate, bit' će mesa, klat' ćemo Hrvate'', najrječitije svjedoče o kakvoj okupaciji Vukovara se radi i koji su motivi te okupacije.
    Po ulasku četnika u grad, bez obzira radi li se o djeci, ženama, starcima ili invalidima, bili su svi zarobljeni i odvedeni u sabirne logore. U tim sabirnim logorima, kojih je bilo na desetke u Vukovaru, izvršene su nezapamćene egzekucije nad civilima. Svaki Srbin - susjed izdvajao je iz kolone nesretne ljude - svoje susjede Hrvate, koje je tada sam ili skupa s drugim četnicima ubijao.
Zabilježen je slučaj da su u sabirni logor dovedeni otac, majka i sedmogodišnji sin, da bi nakon nekog vremena majka bila puštena, a otac i sin bili su zaklani. Glavno oružje tih divljaka za likvidaciju nevinih ljudi bio je nož i razbijena staklena boca.
    Najteži primjer, a vjerojatno i nepoznat u povijesti ratovanja, bilo je prisilno odvođenje ranjenika iz Vukovarske bolnice i Borovo Commerca, kojom je operacijom rukovodio oficir Jugoslavenske armije major Šljivančanin. Ovi ranjenici odvedeni su u pravcu Ovčare, gdje je UNPROFOR službeno potvrdio postojanje masovne grobnice.
U pravcu Ovčare odvedeno je preko 700 ranjenika i postoje indicije da su ti ranjenici istog dana likvidirani i to na najbestijalniji način, nožem, kundakom, metalnim šipkama, razbijenim staklenim bocama i sl. Zločin nepoznat civiliziranom svijetu.
    Inače, prigodom agresije na Vukovar grad je napadan svim vrstama oružja koje je Jugoslavenska armija imala u svom arsenalu. Vukovar je napadan s nekoliko stotina tenkova, topovima, haubicama, raketama, minobacačima, zrakoplovima i ratnim brodovima i to sa svih strana, tako i s teritorija Vojvodine odnosno Srbije.
    U napadima na Vukovar sudjelovalo je preko 35 000 neprijateljskih vojnika. U tim barbarskim napadima poginulo je oko 80 djece, a bez jednog ili oba roditelja ostalo je oko 900 Vukovarske djece. Ubijeno je preko 2 500 ljudi, a ranjeno oko 4 200 ljudi.
    Nakon razaranja i okupacije Vukovara protjerano je svo hrvatsko i ostalo nesrpsko pučanstvo Vukovara. Preko 18 000 Vukovaraca prošlo je logorsku torturu, mučenja i ponižavanja. Mora se naglasiti da su kroz srpske logore prošla i djeca, starci i bolesnici i ranjenici. Svi oni su prošli torturu ispitivanja i pisanja iznuđenih izjava, gdje se čak i od starijih ljudi tražilo da priznaju koliko su ubili djece ili susjeda Srba. Stravične su priče tih starih ljudi, koji su od srpskih vojnika, koji bi im mogli biti unuci ili praunuci, dobijali batine od kojih su mnogi i umirali.
    Na grad je u toku barbarskog bombardiranja i granatiranja palo preko milijun projektila različitog kalibra. Grad je u cijelosti razrušen.
    Srbima je najviše smetala povijest i kulturna baština Hrvata u Vukovaru, od čega se najviše ističe barokni dio grada Vukovara. Stoga su svoja oružja najviše i usmjerili na uništavanje tog dijela Vukovara.
    Vukovar je danas potpuno uništeni grad. Vukovar je ostao bez svojih domova, tvornica, crkava, muzeja, zdravstvenih i drugih ustanova, pa čak i bez drveća i ptica. U njemu je stao život.
    Danas razrušeni Vukovar svojom fizionomijom i izgledom najbolje oslikava duhovnost i ''kulturu'' Srba. Može se reći, da je Vukovar autoportret tamošnjih Srba.
    Agresija na Vukovar, time i Republiku Hrvatsku, stjecaj je svih oblika zločinačkog nasilja i barbarstva nad brojnim tekovinama, tisućama godina stvarane, svjetske civilizacije.
    Počevši od brutalnog otimanja državno - pravnog područja Republike Hrvatske, popraćenog pljačkom milenija cijelokupne imovine i dobara na tom području, preko, u povijesti nezapamćenog, genocida i etnocida nad nesrpskim pučanstvom na ovom području, do totalnog urbocida, ekocida, kulturocida i drugih oblika razaranja ljudskih tvorevina, s krajnjim ciljem zatiranja svakog traga hrvatskog življa na tom području - sve je to zamisao i rezultat velikosrpske agresije. Tragično, ali istinito, sve se to dogodilo na istom mjestu, u Vukovaru.
    Na kraju možemo ustvrditi da Vukovar nikada nije pao. Vukovar je u cijelosti razrušen, ali ostala je živjeti duša Vukovara i Vukovaraca.
 
U Zagrebu, studeni 1994. godine
 
ZAMJENIK GRADONAČELNIKA GRADA
VUKOVARA:
Grgo Plenković,

 
------------------------------
HHBDR 2015.
HRVATSKIM RATNICIMA
(LJUBOVO-BUNIĆ -CHM UDBINA)
 
 
------------------------------

 protiv zla

DOMOVINSKI RAT
ANIMIRANI ZEMLJOVID
 
PREDSJENIK TUĐMAN
OTVARA SG SOD
 
IZJAVA
GENERALA GOTOVINE O
OSNIVANJU SG SOD

► Wild Croatia

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Trenutno Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 23 
hrvatski zavjetni kriz

 

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

(Ovaj videozapis više nije dostupan jer Hrvatska radiotelevizija polaže autorska prava)

U VIJEČNI SPOMEN

  • Damir Tomljanović - Gavran (18.04.1968. - 17.02.1994.)
  • Senad Župan (20.10.1972. - 04.08.1995.)
  • Nikola Prolić (05.04.1972. - 11.02.2001.)
  • Željko Both (04.05.1973. - 17.01.2007.)
  • Miroslav Baljak (16.07.1968. - 06.11.2011.)
  • Nediljko (Nedo) Vegar (21.06.1952. - 07.02.2014.)

Preporučujemo

01_tigar_90_91_rakitje

02_urv_1gbr_tigrovi

urv_2gbr

02_uv_3gbr_kune

03_uv_zng_4brigada

5_gbr

04_u7gbr_puma

urv_9gbr_vukovi

uspdr

---------------------------------------------

ui dtg zd logo web

---------------------------------------------

banner_gavran

Preuzmite naš banner

---------------------------------------------