Povjesnica

HIMNA HRVATSKIH PADOBRANACA

Što to s plavog neba pada
poput munje iz oblaka!?
Padobranska to je garda,
koja ruši sile mraka.

Što nas veći teret steže,
što nas više sunce prži,
što nas gori oganj žeže:
sve smo čvršći, sve smo brži!

Što se žešće borbe vode,
što se više bomba baca,
put je kraći do slobode -
molitva je padobranca.

Ante Nadomir Tadić Šutra, 1994.

KRONOLOGIJA VAŽNIH DOGAĐAJA

U ovoj rubrici želimo istaknuti važnije događaje u radu postrojbe. Svi zainteresirani mogu se putem maila uključiti u kreiranje ove rubrike.

Unaprijed zahvaljujemo!

KRONOLOGIJA VAŽNIH DOGAĐAJA

1993. GODINA

• 1993 godine, general Ante Gotovina pokreće inicijativu o osnivanju Obučnog Središta Gardijskog Desantnog Pješaštva OS GDP, te počinje gradnja objekata i poligona za obuku u vojarnoj Šepurine.

1994. GODINA

• 17. travnja 1994. godine, otvoreno središte i primljeni prvi kandidati na ulazno testiranje.
  • 18. travnja 1994. godine, započela prva temeljna obuka za zapovjednika voda Gardijskog desantnog pješaštva.
  • lipanj 1994. godine, nakon završene temeljne obuke za zapovjednika voda Gardijskog desantnog pješaštva, provedena je i prva temeljna obuka vojnog padobranca Gardijskog desantnog pješaštva.

svi polaznici prvog naraštaja temeljne obuke zapovjednika voda Gardijskog desantnog pješaštva bili su pripadnici IV Gardijske brigade.

• 26. srpnja 1994. godine, Središte je i službeno otvorio prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman pod nazivom OBUČNO SREDIŠTE GARDIJSKOG DESANTNOG PJEŠAŠTVA (OS GDP) ''Pukovnik DAMIR TOMLJANOVIĆ’’.

U SPOMEN NA DAMIRA TOMLJANOVIĆA GAVRANA

Izvor: Knjiga, "Ratnik", autora Nenada Ivankovića

Nakon što su JNA i lokalni Srbi presjekli autoput kod Nove Gradiške, udari na Novsku bili su svakim danom sve jači. Dijelovi 1. brigade ZNG-a, s tamošnjim lokalnim snagama, branili su taj grad, udaljen samo stotinjak kilometara od Zagreba, kako su znali i umjeli. Hrvatska vojska bila je tek u nastajanju i u tim danima djelovala je, u odnosu na moćnu JNA, kao malo bolje izvježbano lovačko društvo. Cilj Beograda je bio da se Novska zauzme po svaku cijenu, čime bi se otvorio put prema Kutini. Zagreb bi tada bio na dohvat ruke i na dometu dalekometne artiljerije. Zbog toga je, kad je bojišnica uzavrela do biti ili ne biti, i predsjednik Tuđman došao u Novsku. U ratnoj odori, sa svojim generalima i člano- vima vlade, kako bi borcima digao moral i nedvosmisleno dao znati naciji da se upravo tu brani srce Hrvatske. Ali stanje je bilo loše, jer su hrvatske snage bile pod stalnom topničkom vatrom neprijatelja; dodatno iscrpljivane i učestalim prodorima oklopnih snaga i pješadije.

IDEJA STVARANJA ŠEPURINA

Izvor: Knjiga, "Ratnik", autora Nenada Ivankovića

Maslenica je bila prva velika vojna operacija, u kojoj su uz kopnene, sudjelovale pomorske i zračne snage i koja je nedvojbeno pokazala potencijal Hrvatske vojske. Ona je bila politički i psihološki apsolutni uspjeh, ali u vojnom smislu to nije bila sto posto. Ante je toga bio posve svjestan. Predsjednik Tuđman je naredio da se oslobodi Novsko ždrilo i deblokira Zadar i to je učinjeno. Ali gdje će se pritom za ustaviti hrvatske snage, koje će pozicije zauzeti, to nije mogao odrediti vrhovnik, nego to diktira teren na kojem se vodi bitka. I upravo u toj točci nije postignut optimum. Hrvatske postrojbe nisu uspjele zaposjesti najpovoljnije točke na Velebitu i oko Kruševa. To s hrabrošću i entuzijazmom nije imalo veze, jer toga nije nedostajalo u ovom ratu. To je bilo povezano sa znanjem i vještinom.

SREDIŠTE GARDIJSKO ZA SPECIJALISTIČKU OBUKU DOČASNIKA

''DAMIR TOMLJANOVIĆ - GAVRAN''

Središte gardijsko za specijalističku obuku dočasnika ''Damir Tomljanović - Gavran'' je postrojba koja je osnovana 17. travnja 1994. godine u Šepurinama kod Zadra na inicijativu generala Ante Gotovine, a zapovjednik postrojbe bio je brigadir Werner Ilić.

Postrojba je nosila  ime Damira Tomljanovića - Gavrana, heroja Domovinskog rata i legendarnog zapovjednika 2. pješačke bojne 1. gardijske brigade ''TIGROVI''. Damir Tomljanović - Gavran poginuo je na Velebitskom bojištu 17. veljače 1994. godine.

SG SOD ''Damir Tomljanović - Gavran'' nastalo je na inicijativu generala Ante Gotovinekoji je u izjavi za Hrvatsku televiziju 1995. godine kazao razlog nastanka postrojbe.

Izjava generala Ante Gotovine:

''...Tijekom operacije Maslenica a i poslije uočeno je koji su to nedostatci a isto tako i naše dobre strane to jest vrline i nakon toga pristupilo se otklanjanju nedostataka.